Konferencje poświęcone aktualnym kierunkom w sferze bibliotek, zasobów, multimediów, e-czytelnictwa i potrzeb użytkowników oraz ciekawe warsztaty dla bibliotekarzy i Tydzień Książki Elektronicznej – tak zapowiada się marzec. Wszystko to uzupełnią konferencje studenckich kół naukowych informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz wydarzenia związane z targami książki.
Między 2 a 8 marca na całym świecie obchodzony jest Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week) celem, którego jest promocja i zachęcanie do e-czytania. W ramach Tygodnia organizowana jest m. in. konferencja „Kierunek e-książka”. Natomiast w Opolu poruszona zostanie podobna tematyka na konferencji „Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań”.
Zachęcamy do rejestracji i udziału w konferencji naukowej „E-eksplozja: narzędzia – metody – użytkownicy”. Tym samym zapraszamy 27 marca do Biblioteki Jagiellońskiej. Konferencja skoncentrowana będzie wokół tematów:
- eksplozja zasobów: narzędzia, metody, wyzwania
- zintegrowane wyszukiwanie
- współpraca i sieć wzajemnych powiązań
- użytkownicy: analiza potrzeb, badanie satysfakcji.
Ciekawa okazać może się Międzynarodowa Konferencja „WWW. Człowiek w cyberprzestrzeni. Informacja w świecie cyfrowym” organizowana przez pracowników Biblioteki Głównej im. prof. J. Altkorna w Dąbrowie Górniczej. Celem wydarzenia jest określenie obszarów, zasad i metod korzystania z multimediów we współczesnym środowisku edukacyjnym i wychowawczym oraz przedstawienie możliwości i problemów związanych z miejscem i rolą mediów elektronicznych w społeczeństwie.
Bardzo interesująco zapowiada się jubileuszowe X Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego „Biblioteka bliżej czytelnika”, tym razem w Częstochowie. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m. in. nowoczesnych form i metod pracy z czytelnikiem, zmiany w organizacji pracy i usług bibliotecznych, pojęcia czytelnictwa w XXI wieku oraz zmian w warsztacie informacyjno-wyszukiwawczym i kolekcji biblioteki.
Pod koniec miesiąca Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na konferencję „Na co dzień i od święta. Książka w życiu Polaków w XIX-XXI wieku”.
Warsztaty
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na warsztaty: Cywilnoprawna ochrona wizerunku, jako dobra osobistego; Prezi.com - tworzenie nieszablonowych prezentacji w środowisku informacyjnym; Komiks w zbiorach bibliotecznych – obecność uprawniona czy nie? Czytaj więcej o warsztatach. Dodatkowo w Sulejówku odbędzie się dwudniowe seminarium „Biblioteki pedagogiczne w procesie wspomagania szkół i nauczycieli”.
Konferencje Studenckich Kół Naukowych INiB
Toruń zaprasza na konferencję Architektura i wizualizacja informacji pt. Kontekst – zawartość – użytkownik – narzędzia, a w pierwszy dzień wiosny studenci z Lublina zachęcają na Międzynarodową Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową „Informacja: jakość, ilość, wartość".
TargiKsiążki
Z początkiem marca zakończą się Poznańskie Spotkania Targowe „Książka dla Dzieci i Młodzieży”, kolejno odbędą się XX Wrocławskie Targi Książki Naukowej oraz XIX Targi Edukacyjne EDUKACJA w Kielcach.